Równowaga PEH – oznacza właściwy balans protein, emolientów i humektantów. W momencie, gdy dostarczamy odpowiednie ilości każdego z wymienionych składników mamy ogromną szansę na to, że nasze włosy staną się miękkie, gładkie i lśniące. Dlatego istotne jest, aby poznać bliżej wspomniane składniki i zacząć z nimi eksperymentować. A dlaczego eksperymentować? W równowadze PEH nie chodzi o to, by dostarczać włosom każdego z tych składników po równo, ponieważ nasze włosy różnią się porowatością, potrzebami, czy preferencjami i właśnie z tego względu każda z nas powinna stosować zupełnie inne proporcje protein, emolientów i humektantów.

W tym artykule szczegółowo omówię, jak zadbać o włosy, jakie objawy wywołuje nadmiar lub niedobór składników PEH i które produkty pomogą Ci w prawidłowej pielęgnacji włosów.

Proteiny – to nic innego jak białka, które odpowiadają za odbudowę uszkodzeń, krótkotrwałą regenerację i wypełnienie ubytków włosów. Wyróżniamy 3 rodzaje protein:

Proteiny wielkocząsteczkowe: tworzą ochronny film na powierzchni włosów. Przykładowe składniki, które możemy spotkać w kosmetykach to: Wheat Protein, Collagen, Silk Protein, Oat Protein, Elastin

Proteiny hydrolizowane: wypełniają ubytki we włosach. 
Przykładowe składniki: Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Elastin, Hydrolyzed Pea Protein

Aminokwasy: działają głębiej niż proteiny hydrolizowane.
Przykładowe składniki: Arginine, Silk Amino Acids

UWAGA: stosując codziennie kosmetyki z proteinami powinnaś uważać. Łatwo przesuszyć włosy. Nadmiar protein spowoduje, że włosy staną się matowe, szorstkie i puszące.
Ogranicz stosowanie odżywek do raz na 2-3 tygodnie, w zależności od Twoich potrzeb. Warto stosować proteiny wraz z humektantami, ale nie musi ich być tyle samo. Humektanty pozwolą uniknąć nadmiernego przesuszenia włosów podczas pielęgnacji proteinami. Warto na koniec zastosować również kosmetyk z emolientami, który wygładzi włosy i zatrzyma nawilżenie w łusce włosa.

Jeśli uważasz, że Twoje włosy mają nadmiar protein, przez co najmniej 2 kolejne mycia zastosuj mocno oczyszczający szampon i zrezygnuj na jakiś czas całkowicie z kosmetyków zawierających proteiny. Skup się na pielęgnacji humektantami i emolientami.

Emolienty – ich zadaniem jest odpowiednie natłuszczenie włosów, tworzą na nich okluzyjną powłokę, która odpowiada za ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami i zapobiega przed uciekaniem wody i składników odżywczych. Dzięki emolientom włosy stają się błyszczące i dużo bardziej elastyczne. Niedobór emolientów może spowodować, że włosy staną się matowe, suche i szorstkie w dotyku. Zauważysz także problem z elektryzowaniem się włosów i rozczesaniem ich. Natomiast nadmiar tych składników może spowodować przetłuszczanie się i znaczne obciążenie włosów, szczególnie u osób z niskoporowatością i nadmiernym przetłuszczaniem.

Najczęstsze Emolienty, które możesz spotkać w kosmetykach to: oleje i masła (olej arganowy, masło shea), silikony, alkohole tłuszczowe (np. Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol), parafina (np. Mineral Oil), wosk (np. Lanolina).

Humektanty – mają za zadanie nawilżyć Twoje włosy. Posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody.
Niedobór humektantów zauważysz jeśli włosy są oklapnięte, szorstkie, suche i matowe. Nadmiar natomiast objawia się puszeniem, plątaniem, brakiem objętości, łamaniem włosów.

Przykładowe humektanty, które znajdziesz w kosmetykach: Glycerin, Aloe, Mel (miód), Panthenol, Niacinamide, Urea, Allantoin, Betaine, Sodium Hyaluronate
Stosowanie humektantów zależy zwykle od temperatury i wilgotności powietrza. Po zastosowaniu kosmetyków z tymi składnikami podczas wysokiej wilgotności włosy mogą się puszyć.
Jeśli chcesz zatrzymać humektanty na włosach zastosuj kosmetyk z emolientami, które dłużej utrzymają efekt nawilżenia.

Na początku może wydawać się, że pielęgnacja włosów jest bardzo skomplikowana. Najważniejsze to rozpoznać swoje już zakupione produkty i rozpocząć zabawę, a w razie potrzeby zakupić nowe kosmetyki, które będą wzbogacone o składniki PEH i dedykowane do porowatości Twoich włosów. Z pomocą przyjdzie Ci mój test na porowatość włosów. Wejdź, wykonaj krótki quiz i sprawdź jaki typ mają Twoje włosy. A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat porowatości to odsyłam Cię do mojego poprzedniego artykułu.

Mam nadzieję, że każdej/każdemu z Was uda się osiągnąć równowagę PEH i pielęgnacja włosów będzie ogromną przyjemnością.